Szukaj Pokaż menu

Kiedy zaatakuje cię napastnik - strategie ataku i obrony

60 793  
161   58  
Ciąg dalszy poradnika na serio od Lecha Dębskiego, który pisze: Nawet jeśli nawykowo zachowujesz czujność i ufasz swojej intuicji, może się zdarzyć, że masz gorszy dzień i staniesz się celem dla ludzkiego drapieżnika. W umyśle drapieżnika nie jesteś człowiekiem, więc nie ma żadnych wewnętrznych oporów przed zrobieniem ci krzywdy.

Żuj banana! - czyli dlaczego banany są fajne

249 870  
1762   81  
Banan jest fajny. Banan jest zdrowy. Banana trzeba jeść! Jeśli jeszcze nie wiesz o tym dlaczego bananowi należy się cześć, szacunek oraz miejsce w panteonie świętych, to poniżej znajdziesz odpowiedź. Chwała bananom!

 

Singapur - jeden z niewielu krajów, który został zmuszony do niepodległości

39 605  
191   21  
Teraz pewnie Malezja pluje sobie w brodę, ale kilkadziesiąt lat temu sama wydaliła Singapur ze swojego kraju.


Malezja jest krajem wielokulturowym, w którym Malajowie stanowią lekko ponad połowę obywateli. Reszta to głównie Chińczycy i Hindusi, potomkowie ludzi sprowadzonych tu w czasach kolonialnych w celu zaludnienia regionu i jako robotnicy.

Tak naprawdę Malezję "założyli" Anglicy w czasach kolonialnych, wcześniej nie istniała jako państwo. Był to teren, na którym leżały dziesiątki małych sułtanatów i królestw, w których ludzie mówili podobnym językiem, którzy nagle zostali zjednoczeni pod brytyjskim panowaniem. Z czasem chińska mniejszość stała się najzamożniejszą grupą społeczną w kraju. Dwoma najważniejszymi miastami w kraju były Kuala Lumpur i Singapur.

Kiedy w 1957 roku Malezja uzyskała niepodległość, była podzielona na "stany", z których większość miała własnego sułtana lub króla. Aby uniknąć konfliktów zadecydowano, że kraj będzie monarchią z rotacyjną zmianą głowy państwa. Każdy z lokalnych władców miał być królem kraju, a zmiany następowały co 5 lat. Jednak w niektórych miastach, a nawet stanach, bezwzględną większość stanowili Chińczycy, a Singapur był jednym z takich miejsc. Tarcia na tle rasowym nasilały się, często kończąc się brutalnymi zamieszkami.


W większości rejonów Chińczycy mieli nieznaczną przewagę liczebną, ale w Singapurze była ich przytłaczająca większość - 75%. Gęsto zaludniony obszar, a większość mieszkańców stanowili ludzie zamożni, do tego niewielu z nich potrafiło porozumiewać się w języku malajskim.

Władcy obawiali się, że Chińczycy, którzy już stanowili ogromną siłę ekonomiczną, wkrótce osiągną podobną przewagę w polityce, co było nieuniknione, jeśli równowaga siły przesunęłaby się z Kuala Lumpur w kierunku Singapuru, który stawał się coraz bogatszy od tego pierwszego. Dodatkowo partia PAP w Singapurze miała znaczną przewagę, podczas gdy na pozostałym terenie kraju mieli małe poparcie. W związku z tym Singapurowi przyznano szeroką autonomię, a mimo to napięcia rasowe i ekonomiczne w Malezji nadal rosły, co doprowadziło do wydalenia Singapuru z kraju w 1965 r.

Dziś może się to wydawać dziwne, ale wtedy premier Singapuru Lee Kuan Yew swoje przemówienie o ogłoszeniu niepodległości wygłaszał przez łzy, wyrażając swój żal z powodu niemożliwości osiągnięcia porozumienia z Malezją.


A miał ku temu powody, w tamtych czasach Singapur nie był tak rozwinięty jak jest dzisiaj, nie miał źródeł wody pitnej, miał ogromne problemy ze zorganizowaną przestępczością, panowało duże bezrobocie i miał małą powierzchnię (wtedy 586 km kw. w porównaniu do dzisiejszych 716 km kw.). Do 1971 r. na wyspie funkcjonowała jeszcze brytyjska baza powietrzna, z której regularnie korzystały również siły powietrzne USA, co pomagało w utrzymaniu niepodległości. Mimo to w latach 60. wielokrotnie dochodziło do sytuacji, kiedy Indonezja lub Malezja próbowały zając Singapur, a Indonezja kilkukrotnie próbowała siła zjednoczyć ze sobą Malezję i Singapur. Singapur zacieśnił współpracę z Wielką Brytanią, USA i Izraelem, co pozwoliło na stworzenie własnej małej, choć świetnie wyposażonej i wyszkolonej, armii.

Wraz z upływem czasu to małe miasto-państwo stało się potęgą w produkcji, będąc jednocześnie dużym odbiorcą ropy naftowej z Bliskiego Wschodu, którą się na miejscu rafinuje i sprzedaje dalej w postaci benzyny i innych produktów ropopochodnych. Położenie geograficzne i ogromny port przeładunkowy powodują, że jest to jeden z najruchliwszych węzłów transportu morskiego na świecie. Wszystko to wpłynęło na szybki rozwój ekonomiczny kraju. Kiedy Malezyjczycy zdali sobie sprawę z popełnionego błędu, PKB Singapuru zdążyło przeskoczyć PKB Malezji, z tym, że w Malezji mieszka ponad 30 mln ludzi, a w Singapurze 5,5 mln.


Mimo że Singapur był częścią Malezji, dziś jedynie 13% mieszkańców potrafi porozumieć się w języku Malajskim.

Mimo że Singapur nie posiada złóż ropy, to przerób ropy bliskowschodniej powoduje, że znalazł się na 78. miejscu na liście krajów związanych z rynkiem naftowym.

Mimo że to maleńki kraj, to w rejonie południowo-wschodniej Azji Singapur stanowi 4. siłę militarną regionu. W ciągu 8 godzin mobilizacji można tam powołać pod broń ponad milion żołnierzy.
191
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Żuj banana! - czyli dlaczego banany są fajne
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Dzięki pomyłce banku stał się milionerem, później trafił do więzienia, ale i tak go uniewinnili
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Ta 21-latka robi po pijaku okropne rzeczy
Przejdź do artykułu "Hotel Zacisze" to przy nim Hilton. Niedawno zamknięto najgorszy hotel w Wielkiej Brytanii
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Prawdziwa twarz armii Korei Północnej
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Wielopak Weekendowy DCCXLV
Przejdź do artykułu Nastoletni gracz skazany na wieloletnie więzienie za terroryzm

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą