W OBAWIE PRZED ŚMIERCIĄ GŁODOWĄ.

Trwoga o życie troska o utratę jego, rzecz dziwna! — opanowuje w dzisiejszych czasach nie tyle tych, którzy faktycznie stoją przed widmem głodu, lecz przeciwnie ludzi dobrze sytuowanych, o których raczej przypuścićby można, że skończą wskutek niestrawności, niż głodu. Znamienna w tym względzie, jest jakaś mania przesadnego magazynowania żywności u bogatych ludzi. Do jakiego zaś stopnia przeczulenia dojść może ta chorobliwa przezorność aprowizacyjna świadczy jaskrawy fakt, jaki zdarzył się onegdaj w Wiedniu. Mieszkańcy jednego z domów eleganckiej dzielnicy Hietzing zaalarmowani zostali pewnego poranku rozpaczliwymi krzykami z I. pietra, gdzie mieszkał właściciel domu.

Krzyki te pochodziły od sióstr kamienicznika, który — jak się pokazało — powiesił się na framudze okna. Przywołany lekarz stwierdził już tylko śmierć denata. 64-letni ten człowiek był od dłuższego czasu opanowany uporczywą myślą, że — musi z głodu umrzeć. Gdy mu znajomi próbowali wybić to z głowy, odpowiadał zgnębiony: „Daj pan pokój! nie przekonasz mnie wcale! I ja umrę i pan umrze także z głodu!" Ta urojona troska przyprawiła go o utratę zmysłów. Nieszczęśliwy powiesił się w swoim mieszkaniu, a w pozostawionym do rodziny liście podał jako powód rozpaczliwego kroku: obawę przed głodową śmiercią!...

TAJNY „SALON GRY”.

We Lwowie wykryto u niejakiego Niedermayera „salon gry". Na hazardowej grze w „maczka" znajdowali się: właściciele i zarządcy dóbr, urzędnicy kolejowi, oficerowie, lekarz wojskowy, fabrykant, kupcy, żandarm polowy, praktykant magistratu, oficyanci rachunkowi namiestnictwa., oficyanci kolejowi i pocztowi... no i jeden członek orkiestry teatralnej.

Po spisaniu protokołu opuścili gracze salonik gry, a oficer, który przybył z komisyą, po dokonaniu przeglądu papierów wojskowych poprosił do komendy etapowej żandarma polowego, którego „marszruta" bynajmniej nie wiodła na Lwów i pewnego oficera, którego papiery wykazywały przekroczenie urlopu.

Niedermayera aresztowano.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-01-1918

100lattemu.pl